Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

Dete zvano TO - Dejv Pelcer.

+2
Twin.flames
Zla_Sam
6 posters

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Empty Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Thu 03 Jun 2010, 6:22 pm

Zla_Sam

Zla_Sam
Administrator
Administrator

.. Dete koje je imalo hrabrosti da preživi.

Svetski bestseler br. 1

Dok je bio dete Dejva Pelcera je brutalno tukla i izgladnjivala njegova majka koja je bila emocionalno nestabilna i pod uticajem alkohola, majka koja je volela da igra mučiteljske, nepredvidive igre zbog kojih je jedan od njenih sinova umalo izgubio život. Ona ga više nije smatrala sinom, već robom. Za nju on više nije bio dečak, već "to". Njegova postelja bila je vonički poljski krevet u podrumu, odeća mu je bila pocepana i smrdljiva, a kada bi mu bilo dopušteno da jede to su bili ostaci iz pseće činije. Spoljašnji svet nije znao ništa o košmaru koji se odigravao iza zatvorenih vrata.

Dejv je sanjao da pronađe porodicu koja će ga voleti i zvati ga sinom. Bile su potrebne godine borbe, odricanja i očajavanja da ostvario svoj san i postigao uspeh u životu. "Dete zvano To" pokriva rane godine njegovog život i predstevlja inspirativno svedočenje o odlučnosti jednog deteta da preživi.

Da li ste čitali ?

http://willyoudothisforme.tumblr.com/

2Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Empty Re: Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Sun 20 Jun 2010, 2:24 pm

Twin.flames

Twin.flames
Seeing Ghosts Of Your Past.
Seeing Ghosts Of Your Past.

Ovo uzimam u ponedeljak (ako budu imali). Zanimljiva prica i odavno zelim da procitam.

Edit:
Procitala sam knjigu. Jako potresna, zelela bih i nastavak da proctiam. Jedno od onih dela sto se citaju u jednom dahu.

3Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Empty Re: Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Fri 02 Jul 2010, 6:35 am

Neyra

Neyra
At Mystic Grills
At Mystic Grills

sve sam plakala dok sam citala ovu knjigu
jako tuzno
jeste procitali i nastavke, imaju dva
ali su na eng nema jos prevoda
ja nisam

http://vampiri.forumotion.net/

4Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Empty Re: Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Fri 02 Jul 2010, 12:55 pm

Zla_Sam

Zla_Sam
Administrator
Administrator

Slobodno mogu da kažem da je meni ova knjiga promjenila pogled na svjet.
Dva puta sam odustajala od čitanja jer nisam mogla da završim.
Nikad nisam plakala uz ni jednu knjigu kao uz ovu.
Kako neko može da uradi nešto takvo svopstvenom djetetu ??
Jbt, nismo ni svjesni koliki smo mi sretnici. :/

Ja sam pročitala i drugi dio "Izgubljeni Dečak". Preveden je na srpski. ^^^
Nije toliko potresan kao prvi ali je isto grozan. ://

Treći dio ne mogu da nađem, nema šanse. :/

Ko nije čitao, apsolutno preporučujem.

http://willyoudothisforme.tumblr.com/

5Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Empty Re: Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Fri 12 Nov 2010, 4:12 pm

Angi93

Angi93
First Bite
First Bite

Najpotresnija knjiga ikada. Procitala sam i drugi deo, a treci nisam nasla

http://rbdandtvd.nstars.org

6Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Empty Re: Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Sat 06 Aug 2011, 5:07 pm

Cute Poison

Cute Poison
Welcome to Mystic falls
Welcome to Mystic falls

Ispašće da sam bezosećajna na kraju xd Pročitala sam knjigu i knjiga je jako tužna. Nisam plakala dok sam čitala, niti bilo šta. Moja mama je recimo jedva pročitala knjigu, čak je i povratila tokom čitanja. Tako da ne preporučujem onima koji imaju slab stomak, jer ima i gadnih delova.

7Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Empty Re: Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Thu 27 Oct 2011, 4:23 pm

chocolateChanel.

chocolateChanel.
Administrator
Administrator

Ja ovu knjigu tražim godinama. Želim, ali ŽELIM da je pročitam.

8Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Empty Re: Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Sun 30 Oct 2011, 4:48 pm

Zla_Sam

Zla_Sam
Administrator
Administrator

"Prije nego što sam sjeo na ruke, provjerio sam majicu. Samo su kapljice krvi iscurile iz rane na zavoj od krpe. Zaželio sam da rana zacijeli. Nekako sam znao da hoće. Ponosio sam se sobom. Zamišljao sam se poput lika iz stripa koji je prošao velike opasnosti i preživio. Uskoro mi je glava klonula i zaspao sam. U snu sam letio zrakom u živim bojama. Nosio sam crveni plašt ... bio sam Superman."

Koliko sam plakala na ovo "bio sam supermen", niko ne zna.

http://willyoudothisforme.tumblr.com/

9Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Empty Re: Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Tue 01 Nov 2011, 10:47 am

chocolateChanel.

chocolateChanel.
Administrator
Administrator

Obećala sam Milici komentar. A ja svoja obećanja ispunjavam. Tako da.

Prvo želim da kažem da je knjiga previše potresna, ja dok sam čitala nisaam toliko plakala koliko sam se ježila i udaljavala glavu od knjige. Ali sam rekla sebi da MORAM da je završim. I završila sam je. Sa bolom u stomaku, ali sam je završila. Tresla sam se u raznim momentima, dole pišem citate i pojašnjavam.

Toliko želim da se dopadnem drugima, da budem voljen.

Ne znam zašto, ali na ovu rečenicu sam se naježila. Jeza mi je prošla kroz celo telo. Kad pročitamo ovakvu knjigu shvatimo koliko smo srećni što smo VOLJENI. Toliko dece na ovom svetu nema priliku za ljubavlju. A, mi, koji je imamo, koristim je olako, kao da je normalno biti voljen, kao da se to podrazumeva. Ljubav se NE PODRAZUMEVA. Kad je neko ima treba da bude najsrećniji na svetu i da je prigrli što čvršće može, jer baš sutra može da nestane.

Osetio sam kako mi je neko odozgo obgrlio ramena. Mislio sam da je otac. Okrenuo sam se i pocrveneo od ponosa videći da me mama čvrsto drži u naručju. Mogao sam da osetim kucanje njenog srca. Nikada se nisam osećao tako bezbedno i tako toplo kao u tom trenutku u vremenu, pokraj Ruske reke.

Dejvidova srećna vremena. kada je bio voljen, kada je majčin zagrljaj za njega značio utehu, skrovište od svega što je bolno. A većina nas ne shvata. Kada nas majke kazne, kada nas smaraju savetima da je to samo za naše dobro. Uče nas da postanemo bolji ljudi jer nas VOLE.

Pokušao sam da joj kažem da sam pobegao jer sam želeo da budem sa njom i porodicom. pokušao sam da joj kažem da mi je nedostajala, ali majka mi nije dozvolila da govorim. Pokušao sam još jednom i majka je odjurila u kupatilo, zgrabila komad sapuna i nabila mi ga u grlo.

Najveća bol na svetu- kad nemaš slobodu govora. Kad želiš ljudima da kažeš a oni te smatraju nebitim. Smatraju da ako si mali nemaš pravo glasa. Ali i mali ljudi su ljudi. Od krvi i mesa. I jako im je potrebno da ih neko STVARNO sasluša. Da ih razume.

Okrenuo sam se. Sve moje poštovanje prema ocu nestalo je. spasilac kog sam tako dugo zamišljao bio je varalica. Bio sam bešnji na njega nego na majku. Želeo sam da nekako mogu da odletim odatle, ali me je pulsirajući bol vratio u realnost.

Eh. Svi u našim očevima vidimo heroje, likove koji će nas sakriti od bola i zaštititi svojom snagom. Često se, kad odrastemo, razočaramo u slike koje smo imali jer nas roditelji [čitaj očevi] polako puštaju da se sami borimo za sebe. E, sad. Ja osuđujem mnogo Dejvidovog oca. Kako je mogao sve ono da dopusti? Zar je toliki šonja da ne može da se suprostavi ženi? Zašto je ostavio Dejvida u rukama te krvoločne životinje od njegove majke, tako samog i bespomoćnog? Ja bih se za svoje dete borila životom!

Okrenuo sam se ka zalazećem suncu. Sto godina nisam video zalazak sunca. Zatvorio sam oči, pokušavajući da upijem što više toplote. Za jedan kratak tren moj bol, moja glad i moj bedni život su nestali. Osećao sam se tako toplo, tako živo. Otvorio sam oči, nadajući se da ću se ovog trena sećati do kraja večnosti.
Ah to sunce. Svako jutro nam daje nadu da će ovaj dan biti bolje. Toplota kojom nas zagreva čini da duhom poletimo. I, da, Dejvid je imao VERE. Nekad bi ona opala, nekad je ne bi bilo, ali bi se ponovo rađala negde duboko u njemu i zahvaljujući njoj se borio. Pri svakom udarcu je naterao sebe da ustane. To je hrabrost. Taj dečak je umno stariji od svojih vršnjaka za sigurno deset godina. Način na koji on koristi svoj mozak za preživljavanje. Neopisivo.

Žudeo sam za hranom. Želeo sam oca. Ali više od svega sam želeo bar jedan gram poštovanja; bar delić dostojanstva.

To je ono ključno. Sve je prolazno. Sve je nevažno. Sem dostojanstva, znaka da smo u nečijim očima OSOBA. Da možemo da kažemo ne. Da nas neko SASLUŠA.

Osetio sam se kao budala jer sam naseo. Bio sam toliko gladan ljubavi da sam progutao celu predstavu.

Koliko nam je svima ljubav potrebna. Kad je nemamo, poverovaćemo u sve. Dejvid je poverovao da se sve tek tako završilo posle toliko godina maltretiranja. Ali, ne. Njegova majka je tako okrutno stvorenje koje gleda samo sebe. Ona je bila istinski BOLESNA.

Kada nemaš snova, reči kao što su nada i vera postaju obični nizovi slova, nasumične sastavljeni bez ikakvog značenja - reči koje postoje samo u bajkama.

Njegova majka mu je uništila sve. Čak i onaj poslednji tračak nade. Naterala ga je da mrzi sebe, da mrzi svet, da mrzi sunce, da mrzi život. svaka mu čast, kad se iz svega toga razvio normalan čovek. KOJI JE IMAO VOLJU DA PREŽIVI.

''Ti si NIŠTA! Ti si STVAR! Ti ne postojiš! Ti si kopile! Mrzim te i želela bih da si mrtav! MRTAV! Je l' čuješ šta ti govorim? MRTAV!''

Trenutak kad se ja rasplačem kao malo dete. Nisam mogla pola sata da se smirim. Kako neko može da mrzi svoje dete. Kako neko može da bude tako okrutan i hladan. Ne, ja nikako to ne mogu da razumem.

Uživao sam da ga posmatram kako puzi unaokolo u svom slatkom odelcu. Mislio sam kako je divan. Srce mi se topilo kada god bi podigao glavu i nasmešio mi se.

Pored svega: svog zlostavljanja i maltretiranja, Dejvid je voleo. Voleo je svog brata Kevina. Kad god bi bio tužan zamišljao bi njegov osmeh. To ga je ispunjavalo.

U tom trenutku sam mrzeo Boga više od bilo čega na ovom ili bilo kom drugom svetu. Bog je bio svestan moje višegodišnje patnje, ali je samo stajao i posmatrao kako sve ide sa zla na gore. Nije čak hteo ni da mi pokloni miris očeve Old splaj kolonjske vode. Bog mi je sasvim oduzeo moju najveću nadu. Proklinjao sam Njegovo ime u sebi, želeći da se nikad nisam ni rodio.
Drugi trenutak kad sam se raspala od plača. Da, mislio je da nema Boga. Da je kažnjen zbog nečega što nije uradio. Bio je povređen i slomljen. A ipak se molio da ne umre. Bar ne tog dana. Ipak, Bog je pokazao svoju nadmoć i izbavio ga iz vrtloga. Spasao ga je. I to samo zato što se on prvenstveno SAM spasio.

Dok otvaram oči jedna usamljena suza mi klizi niz obraz. Klečim obavijajući rukama Stivenova ramena. Bez okelvanja on naginje glavu i ljubi me. ''Volim te, tata.''
Dokaz da svako dobije šta zaslužuje. Dejvid je zaslužio da bude voljen. Zaslužio je da bude otac, i iako nisam pročitala nastavke, verujem da će biti dobar otac. Zna kako je kad ljubav nedostaje i zato je nikad neće uskratiti svojoj deci. NIKAD.

Ima još jedna stvar koju sam želela da napišem. Meni apsolutno nije jasno zašto je baš Dejvid bio taj kog je majka maltretirala. Zašto je on trpeo sve? Imala je petoro dece.
Koliko je ona odvratna i bolesna. Sopstveno dete je terala da jede govna. Sopstveno dete zatvorila u sobu s amonijakom da se guši. Sopstveno dete terala da leži u ledenoj vodi i posle tako mokar legne u krevet. Sopstveno dete terala da ide u istoj, pocepanoj odeći u školu. Sopstveno dete izgladnjivala. Kad sve ovo vidimo, shvatimo koliko smo srećni. I da uvek, ali uvek ako vidimo da nešto nije u redu, pomognemo drugima. Ja ne želim ni da zamišljam šta bi bilo s Dejvidom da nije bilo njegovih učitelja i osoblja škole. Ali, eto, spas je došao. Na sreću, ne previše kasno.

10Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Empty Re: Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Tue 01 Nov 2011, 1:35 pm

Zla_Sam

Zla_Sam
Administrator
Administrator

Saro Klanja Se
Divan komentar. <3

Davno sam čitala knjigu, ima sigurno 3 godine, ne sjećam se dobro šta se sve izdešavalo i šta je Dejvu to čudovište napravilo [iako nikad neću zaboraviti scenu kad je htjela da ga natjera da jede govna] ali se odlično sjećam osjećaja kada sam je, sva uplakana i bukvlano slomljena, završila i dobila nevjerovatnu želju da odem i zaglim mamu i zahvalim joj se za sve. I jesam.

U trećoj knizi bi trebalo da bude objašnjeno zašto je pobogu samo Dejv od sve djece bio zlostavljan. Ja ne znam je li ta treća prevdena na srpski.

http://willyoudothisforme.tumblr.com/

11Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Empty Re: Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Tue 01 Nov 2011, 8:39 pm

chocolateChanel.

chocolateChanel.
Administrator
Administrator

Zla_Sam wrote:Saro Klanja Se
Divan komentar. <3

Davno sam čitala knjigu, ima sigurno 3 godine, ne sjećam se dobro šta se sve izdešavalo i šta je Dejvu to čudovište napravilo [iako nikad neću zaboraviti scenu kad je htjela da ga natjera da jede govna] ali se odlično sjećam osjećaja kada sam je, sva uplakana i bukvlano slomljena, završila i dobila nevjerovatnu želju da odem i zaglim mamu i zahvalim joj se za sve. I jesam.

U trećoj knizi bi trebalo da bude objašnjeno zašto je pobogu samo Dejv od sve djece bio zlostavljan. Ja ne znam je li ta treća prevdena na srpski.

<3

Koliko sam razumela, prevedena je.
Naćiću negde drugi deo da ga pročitam. AAAAA.

12Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Empty Re: Dete zvano TO - Dejv Pelcer. Sat 31 Dec 2011, 5:19 pm

chocolateChanel.

chocolateChanel.
Administrator
Administrator

Pročitala i drugi deo.
Još potresniji, ako mene pitate.
Klanja Se

Sponsored content



Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum